Notice: Undefined index: title in /usr/home/AboveStudio/domains/ortusmed.pl/public_html/Applications/Modules/Checkerboard/CheckerboardController.php on line 16 Notice: Undefined index: id in /usr/home/AboveStudio/domains/ortusmed.pl/public_html/Applications/Modules/Checkerboard/CheckerboardController.php on line 21 Notice: Undefined index: teams in /usr/home/AboveStudio/domains/ortusmed.pl/public_html/Applications/Modules/Checkerboard/CheckerboardController.php on line 26 OrtusMed -

Ortus-Med

Notice: Undefined index: cover in /usr/home/AboveStudio/domains/ortusmed.pl/public_html/Temporary/Templates_c/3c9348d4c7ee785a33c6f15e06c62751f05d8fb4.file.CheckerboardIndex.tpl.php on line 30
Notice: Undefined index: cover in /usr/home/AboveStudio/domains/ortusmed.pl/public_html/Temporary/Templates_c/3c9348d4c7ee785a33c6f15e06c62751f05d8fb4.file.CheckerboardIndex.tpl.php on line 43

Badanie EMG

Jeżeli zostali Państwo skierowani na badanie EMG najprawdopodobniej oznacza to, iż Państwa lekarz podejrzewa chorobę nerwów lub mięśni.

EMG jest skrótem od słowa elektromiografia. Oznacza on zapis czynności mięśnia. W praktyce sformułowanie „badanie EMG” używane jest przy kierowaniu pacjentów zarówno na badanie nerwów jak i mięśni (chociaż badaniem oceniającym czynność nerwów jest elektroneurografia - ENG).

EMG oraz ENG często wykonywane są łącznie i pozwalają na ustalenie lokalizacji uszkodzenia na poziomie nerwu lub mięśni. Metody te umożliwiają ocenę nasilenia choroby oraz tego, czy przebiega ona w jednym czy wielu miejscach jednocześnie.

Stosując wyżej opisane techniki/badania można rozpoznać także schorzenie dotykające złącze nerwu i mięśnia - np. miastenię (chorobę, w której mięśnie nadmiernie męczą się nawet przy krótkich i mało intensywnych wysiłkach) a także wykonać próbę tężyczkową, która informuje nas o nadpobudliwości nerwu przy zaburzeniach elektrolitowych.  

Jak się przygotować do badania

W dniu badania najlepiej nie nanosić na skórę badanej okolicy kremów, balsamów, maści itp. Ponieważ temperatura skóry może zafałszować wynik badania. W chłodne dni najlepiej przyjść do poradni kilka minut wcześniej, żeby się ogrzać. Poza tym badanie EMG/ENG nie wymaga specjalnych przygotowań.

Na czym polega badanie nerwu

Badany nerw musi zostać zastymulowany bodźcem elektrycznym. Służy do tego specjalna elektroda, którą przykłada się do skóry. W miejscu stymulacji pacjent odczuwana mrowienie, szczypanie, które niekiedy może być odczuciem nieprzyjemnym. Do rejestracji czynności nerwu z reguły nie używa się igieł.

Kiedy jest wskazane badanie nerwów

Badanie ENG wykonuje się w przypadku takich chorób jak:

- polineuropatia
- zespoły z uwięźnięcia (m.in.: zespół cieśni nadgarstka, zespół kanału nerwu łokciowego, zespół kanału Guyona, zespół nerwu międzykostnego tylnego)
- uszkodzenia splotu ramiennego
- inne uszkodzenia pojedynczych nerwów.

U kogo nie można wykonać badania nerwów

Pacjenci, którzy mają wszczepiony stymulator serca lub kardiowerter nie mogą mieć wykonanego badania elektroneurografii (ENG), w którym wymagana jest stymulacja elektryczna.

Na czym polega badanie mięśnia

Lekarz musi umieścić w jednym lub kilku mięśniach pacjenta cienką, jednorazową igłę (podobną do tej stosowanej w akupunkturze). Pacjent odczuwa ukłucie jak przy wykonywaniu zastrzyku lub pobraniu krwi. Mięsień badany jest w pełnym spoczynku oraz podczas pracy (przy lekkim i bardzo dużym napięciu).

Kiedy jest wskazane badanie mięśni

Badanie EMG służy diagnostyce:

- chorób mięśni ( podejrzenia wystąpienia takiej choroby wysuwa na podstawie objawów i badania lekarz)
- dyskopatii
- uszkodzenia nerwów (lokalizacja poziomu uszkodzenia, rokowanie)

U kogo nie można wykonać badania mięśni

Pacjenci, którzy cierpią na chorobę układu krzepnięcia lub przyjmują leki przeciwzakrzepowe (takie jak np. Acenokumarol, Sintrom,Warfin, Pradaxę czy Xarelto) muszą poinformować o tym lekarza kierującego – choroby układu krzepnięcia i stosowanie ww. leków jest przeciwwskazaniem do wykonania badania mięśnia metodą EMG z użyciem igły

Cennik badań
• badanie uszkodzenia jednego nerwu obwodowego 200 zł
zespół cieśni nadgarstka
neuropatia nerwu łokciowego
zespół nerwu międzykostnego tylnego
uszkodzenie nerwu nadłopatkowego
• badanie obustronnego zespołu cieśni nadgarstka 250 zł
• badanie uszkodzeń dwóch nerwów obwodowych 250 zł
np. współistnienie zespołu cieśni nadgarstka z uszkodzeniem nerwu łokciowego
• różnicowanie uszkodzeń spowodowanych chorobami kręgosłupa od uszkodzeń nerwów obwodowych 350 zł
• badanie w kierunku polineuropatii 300 zł
• badanie w kierunku SLA - 500 zł
• badanie splotu ramiennego - 450 zł
• próba tężyczkowa - 200 zł
• próba miasteniczna - 200 zł

Cennik uwzględnia najczęściej wykonywane w pracowni badania. W przypadku skierowań na badania nie wymienione powyżej prosimy o kontakt telefoniczny.

pozostań z nami w kontakcie

Prywatne Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Ortus Med

Dom Zdrowia
ul. Szosa Chełmińska 84/86
87-100 Toruń

Telefony kontaktowe781 997 899

Poczta elektronicznarejestracja@ortusmed.pl

Do naszych lekarzy możesz umówić się na wizytę samodzielnie - poprzez portal lekarzebezkolejki.pl
Możesz to zrobić przez przeglądarkę w komputerze i tablecie.
Dla urządzeń mobilnych zalecamy wykorzystanie aplikacji VisiMed

Rejestracja on-line